Conference Topics

 

This international congress aims to bring together academicians, researchers and scientists for knowledge sharing in Fundamental and applied sciences areas as follows: Pure Mathematics, Applied Mathematics, Mathematical applications of Engineering, Statistics, Chemistry, Physics, Biology, and applications in these areas, Engineering Applications and Multidisciplinary researchers. Participants can apply with their detailed literature summary about special topics. This works will be considered in Journal of Engineering Technology and Applied Sciences as a Review article to lead and help new researchers. The ICFAS2019 serves as good platforms for the scientific community members to meet with each other for presenting new researches, exchanging information and discussing current issues. We believe that our future conferences will improve further the development of knowledge in these fields.

  • To present the most recent discoveries in Fundamental and Applied Sciences
  • To serve as a platform for knowledge and information interchange between the experts from industrial and academic sectors
  • To identify potential collaboration among the participants.

Presentation languages: English and Turkish.

Selected papers will be considered in

Journal of Engineering Technology and Applied Sciences

Mathematical Advances in Pure and Applied Sciences

International Journal of Informatics and Applied Mathematics

International Journal of Life Sciences and Biotechnology

 

 

18-20 Haziran, 2019 tarihleri arasında Arnavutluk'un başkenti Tiran'da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Uluslararası Temel ve Uygulamalı Bilimler Kongresi (ICFAS2019) sizlere duyurmaktan büyük mutluluk duymaktayız.

ICFAS2019, önde gelen akademik bilim insanlarını, araştırmacıları ve araştırmacı akademisyenleri bir araya getirerek, Temel ve Uygulamalı Bilimler'in birçok yönüyle ele alınması ve araştırma sonuçlarını değerlendirmeyi ve paylaşmayı amaçlamaktadır. Ayrıca ICFAS2019, temel bilimler ve mühendislikler için en yeni araştırma sonuçlarını, fikirlerini, gelişimlerini ve başlıca uygulamalı bilimler alanındaki uygulamalarını sunmak için önde gelen disiplinler arası bir forum sunmaktadır.

Türkçe sunum yapılabilmektedir. Türkçe sunum yapacaksanız icfas2019@intsa.org adresine bildiriniz.